BulimiaNervosa
Je charakterizovaná pravidelne sa opakujúcimi "záchvatmi prejedania, spojené s prehnanou kontrolou telesnej hmotnosti"
Podľa medzinárodnej klasifikácie chorôb (MKCH-10) sa charakterizuje mentálna bulímia týmito príznakmi:
1. "Opakované záchvaty prejedania (najmenej dvakrát týždenne po dobu troch mesiacov), pri ktorých je v krátkom čase skonzumované veľké množstvo jedla.
2. Neustále zaoberanie sa jedlom a silná, neodolateľná túžba po jedle.
3. Snaha potlačiť "výkrmný" účinok jedla jedným alebo viacerými z nasledujúcich spôsobov: vyprovokované zvracanie, užívanie preháňadiel, striedavé obdobia hladovania, užívania lieku typov anorektík a diuretík.
4. Pocit prehnanej tučnosty spojený s neodbytnou obavou z tlstnutia (pacient sa usiluje o nižšiu než premorbídnu a často primeranú hmotnosť.)"
.
Podľa Karla Nešpora (2000) je mentálna bulímia formou závislosti. Ako hlavné dôvody uvádza tie, ktoré majú blízko k žiadostivosti, tzv. craving, zároveň menuje "neodolateľnú túžbu" a "neustále zaoberanie sa" jedlom. Tieto faktory blízko pripomínajú faktory charakterizujúce závislosť. preto je podľa neho dôležité varovať pacientky pred ďalšími druhmi závislostí, predovšetkým na alkohole a iných návykových látkach, pretože riziko vzniku závislosti je u týchto dievčat vyššie než u ostatnej populácie. Podľa Zerbovej má 30-50% bulimičiek skúsenosti s užívaním narkotik... Často nejde iba o drogy z ulice... Tieto pacientky môžu tiež siahnuť po váliu, libriu a práškoch na spanie, pretože sú náchylné k nespavosti." Záchvaty prejedania majú podľa Coopera (1995) väčšinou rovnaký alebo podobný spúšťací medzanizmus. Jedná sa buď o nejaký zážitok spojený s jedlom, napr. porušenie diétneho pravidla, zážitok spojený s obavami o telesnú hmotnosť alebo postavu, napr. myšlienky a pocity o neprimeranej váhy, alebo o zážitok spojený s negatívnou náladou, napr. osamelosť, depresia.
Podľa Papežovej (2003) je dôležitým kritériom pre identifikovanie prejedania pocit straty kontroly. Behom prejedania jedia ľudia tiež výrazne rýchlejšie. Ženy s bulímiou pri záchvate dokonca jedia až dvakrát rýchlejšie oproti normálnym ľuďom.
Bulímia sa objavuje obvykle u pacientiek medzi 18 - 25 rokom, ale vyskytujú sa tiež prípady pacientiek trinásťročných alebo naopak štyridsaťročných. Mentálna bulímia sa zriedka vyskytuje u mužov.
.
Obe poruchy sú si dosť podobné a mnoho pacientiek má v anamnéze uvedené obe choroby. "Asi polovica pacientiek, ktoré prichádzajú kvôli mentálnej bulímii, trpela niekedy v minulosti mentálnou anorexiou.. U niektorých pacientiek sa zdá, že kolísajú medzi oboma poruchami."